1. Przejdź do głównej zawartości
  2. Przejdź do stopki

Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej

prof. dr hab. Janina Fyk

Prof. dr hab. Janina Fyk jest naukowcem o międzynarodowej sławie. Reprezentuje rzadki przypadek połączenia wysokich kwalifikacji naukowych, artystycznych i pedagogicznych. W 1972 roku, po ukończeniu  Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, swoją przygodę z nauką i dydaktyką rozpoczęła w ówczesnym Zakładzie Wychowania Muzycznego, na stanowisku asystenta stażysty. Zdobywaniu przez Nią kolejnych stopni kariery zawodowej, aż do uzyskania tytułu naukowego profesora, towarzyszyła ożywiona działalność naukowa, dydaktyczna i organizacyjna oraz współpraca z wieloma ośrodkami naukowymi, krajowymi i zagranicznymi, zwłaszcza z  Katedrą Akustyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, z Instytutem Muzykologii  Uniwersytetu w Uppsali oraz Instytutem Elektroakustyki Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Udział prof. Janiny Fyk w ponad 100 konferencjach i seminariach krajowych i  zagranicznych oraz recenzowanie prac anglojęzycznych, przyczyniły się do zdobycia i ugruntowania pozycji naukowej. Jest autorką licznych prac badawczych o charakterze interdyscyplinarnym, w tym  z zakresu psychoakustyki, psychologii muzyki, pedagogiki muzycznej i muzykologii, z których wiele opublikowanych zostało w czasopismach o światowym zasięgu znajdujących się na  Liście Filadelfijskiej.

Doskonałą i długotrwałą reklamą  miasta i uczelni  w środowisku naukowym było reprezentowanie przez  prof. Fyk krajów Europy Wschodniej w Światowej Komisji Badań Naukowych ISME (International Society for Music Education ) przez dwie kadencje ( lata 1986 –1992) oraz zaproszenie Jej  do prac w Council for Research in Music Education,   działającym przy Uniwersytecie Stanu Illinois w Urbana, USA.  O tym, gdzie leży Zielona Góra,  dowiedzieli się  uczestnicy wielu konferencji oraz studenci uniwersytetów zagranicznych , na których wykładała ( między innymi   Uniwersytetu w  Uppsali , Uniwersytetu Stanu Alberta w Edmonton w Kanadzie oraz Uniwersytetu Stanu Teksas w San Antonio), jak również studenci innych amerykańskich i japońskich uniwersytetów .

Publikacje  prof. Fyk, w tym monografia „Melodic Intonation, Psychoacoustics , and the Violin”  znane są  szeroko poza granicami kraju. Niektóre z   prac ukazały się w języku niemieckim, bułgarskim,  hiszpańskim i japońskim.

Jest członkiem wielu towarzystw krajowych i zagranicznych. Jest również cenioną  specjalistką w zakresie edukacji muzycznej, o czym świadczy Jej  udział w opracowaniu ekspertyz naukowych  dla Sejmowej  Komisji Kultury (1981 –1984) oraz dla Ministerstwa Edukacji Narodowej. Obecnie jest członkiem  Zespołu Ekspertów Polskiej Rady Muzycznej d.s. Muzyki w Szkolnictwie Polskim.

Instytut Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego

ul. prof. Zygmunta Szafrana 19

Zielona Góra

65-516

Polska

Kodowanie: Dabhand.Studio

Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Zamknij