1. Przejdź do głównej zawartości
  2. Przejdź do stopki

Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej

dr hab. Maciej Ogarek, prof. UZ

dr hab. Maciej OGAREK, prof. UZ

 Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie ukończył 2 fakultety z wyróżnieniem: w 1974r – Wychowanie Muzyczne i 1978r – dyrygenturę symfoniczną w klasie wybitnego polskiego dyrygenta – prof. Krzysztofa Missony.

W latach 1974 – 1980 – dyrygent Orkiestry i Chóru PR i TV w Krakowie, z którym dokonał wielu nagrań i koncertował w Niemczech i we Włoszech. W tym samym czasie był także wykładowcą na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej  w Krakowie.

Od 1980 do 1991r – był dyrygentem Filharmonii Zielonogórskiej. Od 1980 wykładał w Instytucie Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, a obecnie w Instytucie Sztuki i Kultury Muzycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W 1994 r zrealizował przewód artystyczny I stopnia w Akademii Muzycznej w Warszawie, a w 1998 przewód artystyczny II stopnia w Akademii Muzycznej w Krakowie– obydwa w zakresie specjalności dyrygentura.

Od 1989r prowadzi Orkiestrę Szkolną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze. Jest także dyrygentem Niemiecko – Polskiej Orkiestry Młodzieżowej. Z zespołami tymi występował w wielu krajach, takich jak: Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Węgry, Czechy, Holandia i Białoruś. Uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Niemiecko-Polska Orkiestra Młodzieżowa prezentowana była przez stacje telewizyjne: SAT 1  RTL, ARD, WDR,TV Berlin, TVP Poznań, brała też udział w filmie telewizyjnym o współpracy polsko-niemieckiej, realizowanym przez stację NDR z Hamburga. Grę orkiestry transmitowały rozgłośnie radiowe: Deutsche Welle z Kolonii, SFB Berlin, Antenne Branderburg, Radio Zachód. Orkiestra występowała także podczas wielu oficjalnych uroczystości państwowych w Niemczech, podczas których miała okazję grać przed wielu czołowymi politykami Europy, takimi jak: H. Kohl, Fr. Vranitzki, R. von Weizsäcker, L.Wałęsa, J.Delors, R.Süssmuth, H. Köhler.

W 1994r nagrał z tym zespołem album kasetowy. Uczestniczył także w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych , m.in. w IV i VII Europejskich Festiwalach Młodych Muzyków w 1995r w Budapeszcie i 2002r. w Lozannie. W styczniu 2006r. wystąpił z orkiestrą na „Koncercie Noworocznym” w słynnej sali koncertowej Filharmonii Berlińskiej.

Od 1998r jest także kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Towarzystwa Śpiewaczego „Cantemus Domino”. Ponadto od prawie 18 lat prowadzi współpracę z Musikschule Niedergrafschaft w Uelsen i środowiskiem muzycznym Euroregionu Niemiecko-Holenderskiego, co obecnie wyraża się współpracą  Chóru „Cantemus Domino” z Kammerchor Niedergraschaft Uelsen i realizacją  polsko-niemieckich „projektów chóralnych”, w ramach których wykonano m.in. Requiem Mozarta, Carminę Buranę C. Orffa,  Paulusa Mendelsohna, Małą Mszę Uroczystą G. Rossiniego, Stworzenie Świata – J. Haydna oraz Mass of  the Children J. Ruttera.

Instytut Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego

ul. prof. Zygmunta Szafrana 19

Zielona Góra

65-516

Polska

Kodowanie: Dabhand.Studio

Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Zamknij