1. Przejdź do głównej zawartości
 2. Przejdź do stopki

Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej

dr hab. Karol Schmidt, współpraca

dr hab. Karol Schmidt prof. UZ

Ukończył Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w klasie fortepianu Adeli Skrzydlewskiej, oraz Państwowe Liceum Muzyczne im. M. Karłowicza w Poznaniu w klasie fortepianu Zbigniewa Świerzyńskiego, oraz klasie klarnetu Wilhelma Michalaka. Studia wyższe ukończył w roku 1976 na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Jana Jańskiego.

W roku 1988 w wyniku przeprowadzonego przewodu artystycznego w Akademii Muzycznej w Poznaniu, uzyskał kwalifikacje artystyczne I stopnia w dziedzinie kameralistyki fortepianowej.

W 1998 roku , po przeprowadzeniu przewodu artystycznego II stopnia, w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Rada Wydziału Instrumentalnego przyznała mu II stopień kwalifikacji artystycznych w dziedzinie kameralistyki fortepianowej.

We wrześniu 1998 roku został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze.

Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Zakładzie Dydaktyki Instrumentalnej Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Pracę zawodową jako nauczyciel gry na fortepianie rozpoczął jeszcze podczas studiów, w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Pile, w roku 1972. W latach 1973 – 1977 prowadził klasę fortepianu w Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Głogowie. Od roku 1977 prowadzi klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze, gdzie pracuje do chwili obecnej.

W roku 1977 zaczął równocześnie pracę jako akompaniator na godzinach zleconych w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego.  W 1973 roku, podczas studiów,  został stypendystą Towarzystwa Chopinowskiego w Warszawie,  pracując równocześnie w PSM I st. w Głogowie. Od czasu ukończenia studiów prowadzi szeroką działalność koncertową jako solista i muzyk kameralista.

W okresie do roku 1986 wielokrotnie występował z recitalami oraz z towarzyszeniem orkiestry. Jako akompaniator brał udział prawie we wszystkich konkursach i przeglądach krajowych i międzynarodowych, oraz za granicą w Anglii , Francji , Danii, z instrumentalistami różnych specjalności.

Miał również okazję uczestniczyć jako akompaniator w lekcjach pokazowych prowadzonych przez światowej sławy pedagogów skrzypków  – Irenę Dubiską, Tadeusza Wrońskiego, Zenona Brzewskiego, Yehudi Menuhina. W roku 2000 występował solo podczas „Tygodnia Ziemi Lubuskiej” na wystawie światowej „ EXPO 2000” w Hannoverze.

Po przeprowadzeniu przewodu artystycznego I stopnia w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i otrzymaniu kwalifikacji artystycznych I stopnia w dziedzinie kameralistyki fortepianowej, w dalszym ciągu prowadził rozległą działalność koncertową. Występował z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej w Zielonej Górze, Gorzowie oraz w Niemczech. Jako muzyk solista dał cykl koncertóww Niemczech , złożonych prawie całkowicie z utworów współczesnych kompozytorów niemieckich (dwa prawykonania), kilka z tych recitali było transmitowane równocześnie przez Radio Brandenburg. Występy te spotkały się z niezwykle gorącym przyjęciem i zostały wysoko ocenione przez kompozytorów wykonywanych utworów.

Cały czas bierze udział w konkursach, przeglądach i przesłuchaniach jako akompaniator, towarzysząc młodym muzykom różnych specjalności. Towarzyszy również jako akompaniator podczas występów muzyków Filharmonii Zielonogórskiej oraz wykładowcom Instytutu Muzyki.

W roku 1988 nawiązał współpracę, z powstałym przy „Lubuskim Biurze Koncertowym”, zespołem „ QUODLIBET ORCHESTRA”, z którym współpracuje do chwili obecnej.

Uczestniczył jako akompaniator i kameralista w wielu konkursach mających międzynarodową renomę i będących jednymi z najpoważniejszych konkursów muzycznych:

 • Konkurs Skrzypcowy im. Carla Flescha /Londyn/,
 • Konkurs Skrzypcowy im. M. Long i J. Thibaud /Paryż
 • Konkurs Skrzypcowy im. Y. Menuhina /Folkestone – Anglia/  – trzykrotnie
 • Konkurs Skrzypcowy im. C. Nielsena /Odensee – Dania/
 • Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego – Poznań

W grudniu 2000 roku został powołany przez Ministra Edukacji Narodowej jako ekspert w awansie zawodowym nauczycieli. Do chwili obecnej brał udział w 51 postępowaniach kwalifikacyjnych na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego w Krośnie Odrzańskim, Poznaniu i Wrocławiu

Otrzymane nagrody i wyróżnienia:

 • 02.03 1983 Nagroda Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze
 • 28.03 1988 Dyplom  uznania dla akompaniatora w Ogólnopolskich przesłuchaniach uczniów  klas instrumentów dętych  w Olsztynie
 • 29.08 1988 Odznaka „Zasłużony  działacz kultury”
 • 29.09.1988 Nagroda Rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze
 • 14.10.1988 Nagroda dyrektora PSM I i II st.
 • 14.10.1990 Nagroda dyrektora PSM I i II st.
 • 14.10.1991 Dyplom  uznania za działalność akompaniatorską w PSM I i II st.
 • 12.10.1995 Nagroda dyrektora PSM I i II st.
 • 14.10.1996 Nagroda dyrektora PSM I i II st.
 • 01.10.1998 Nagroda Rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze
 • 15.06.2002 Dyplom  Ministra Kultury za osiągnięcia w pracy pedagogicznej

Instytut Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego

ul. prof. Zygmunta Szafrana 19

Zielona Góra

65-516

Polska

Kodowanie: Dabhand.Studio

Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Zamknij