1. Przejdź do głównej zawartości
  2. Przejdź do stopki

Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej

dr hab. Katarzyna Kwiecień-Długosz, prof. UZ

Kompozytorka i tłumaczka, urodzona w Głogowie. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze. Tam też zaczęła komponować pod kierunkiem prof. Juliusza Karcza. Studiowała w Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu (w klasie kompozycji prof. Mirosława Bukowskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem), na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (studia magisterskie na kierunku lingwistyka stosowana, studia podyplomowe w Szkole Tłumaczy i Języków Obcych, specjalność: tłumaczenie konferencyjne), a także w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (Podyplomowe studia muzyki filmowej, komputerowej i twórczości audiowizualnej). Ukończyła także podyplomowe studia arteterapii na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Laureatka konkursów kompozytorskich w Polsce: Pro Arte we Wrocławiu, wyróżnienie w kategorii pieśni (2003 r.), Vera Passio w Warszawie, nagroda główna za utwór Getsemani na chór mieszany (2004 r.), Srebrna szybka w Krakowie, wyróżnienie w kategorii utworów kameralnych za Mazurek na trio fortepianowe (2005 r.), Fontannie bije ten dzwon w Gdańsku, II nagroda za Nihil constat na carillon i elektronikę (2016), a także za granicą: Reinl Preis 2003 w Wiedniu (Austria), III nagroda za utwór kameralny Quattro episodi (2003 r.), Suoni di fiaba w Vittorio Veneto (Włochy), II nagroda za utwór Cenerentola na fortepian na 4 ręce (2004 r.) oraz Alfredo Casella w Sienie (Włochy), nagroda główna za poemat symfoniczny The Island of the Fay (2004 r.). Jej utwory były wielokrotnie wykonywane w całej Polsce i za granicą (Szwecja, Niemcy, Włochy, Ukraina, Wietnam, Luksemburg, Belgia, Hiszpania, Francja, Holandia, Litwa, Kanada, Australia i USA). Komponowała m. in. dla pianisty Marcina Dominika Głucha, dla Stowarzyszenia Mozart 2003 z Warszawy, chórów Politechniki Szczecińskiej, Towarzystwa Muzycznego Cantylena, chóru Cantemus Domino, chóru żeńskiego Polirytmia, Filharmonii Zielonogórskiej, Sepia Ensemble, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, na zamówienie organizatorów Internationales Chorprojekt – Niedergrafschafter Musikhighlight, Towarzystwa Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu oraz Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego w Gdańsku. Jej kompozycje były prezentowane w ramach m. in. IX Międzynarodowego Polsko-Niemieckiego Konkursu Pianistycznego w Görlitz (2010), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna (2014, 2015, 2017, 2018, 2019), Festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne (2019), Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu (2013), Festiwalu Słuchalnia – Muzyczne Znaki Czasu w Toruniu (2014, 2015), Festiwalu Sakralnyj Prostir we Lwowie (2015), Festiwalu Osmose w Luksemburgu i Brukseli (2017, 2018), festiwalu muzyki współczesnej Turbulences Sonores w Montpellier, Francja (2018), Międzynarodowej Konferencji ‚Generative Art’ w Rzymie, Włochy (2019), Światowego Kongresu Carillonowego w Barcelonie (2017) oraz międzynarodowych festiwali carillonowych we Francji i na Litwie. Brała także udział w międzynarodowym projekcie kompozytorskim „250 piano pieces for Beethoven” (Bonn, Niemcy, 2018, 2020).

Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki (1998), Deutscher Musikrat (2003) oraz kraju związkowego Brandenburgii (2005-2006). W latach 2004-2005 w ramach stypendium Deutscher Musikrat dla młodych krytyków muzycznych publikowała m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, neue musikzeitung i Lausitzer Rundschau.

W roku 2012 przeprowadziła przewód doktorski w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, uzyskując stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie kompozycja. Decyzją Senatu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu z dnia 11 grudnia 2019 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich i Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.

Ponadto jest tłumaczem języka niemieckiego. Jej tłumaczenia tekstów o tematyce muzycznej i muzykologicznej są opublikowane m. in. w czasopiśmie o muzyce współczesnej „Glissando”, w monografiach „Nowa muzyka niemiecka” i „Nowa muzyka amerykańska” (wyd. Korporacja Ha!art), w monografiach Wydawnictwa Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu i w wydaniach nutowych Dzieł Mieczysława Karłowicza oraz Feliksa Nowowiejskiego (PWM). Jest także współautorką Wielkiego Słownika Niemiecko-Polskiego (PWN 2010). Posiada uprawnienia tłumacza przysięgłego. Od 2005 r. związana z Instytutem Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Pełni funkcje prodziekana Wydziału Artystycznego oraz kierownika Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki. Od 1.02.2021 jest profesorem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Kontakt:

e-mail:

Instytut Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego

ul. prof. Zygmunta Szafrana 19

Zielona Góra

65-516

Polska

Kodowanie: Dabhand.Studio

Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Zamknij