1. Przejdź do głównej zawartości
  2. Przejdź do stopki

Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej

dr hab. Jolanta Konstańciuk-Sipowicz, prof. UZ

Jolanta Sipowicz – sopran – absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze kierunku Wychowanie Muzyczne i Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu Wydziału Wokalno-Aktorskiego  w klasie śpiewu solowego prof. Barbary Ewy Werner.

Od 1990 roku jako pracownik naukowo-dydaktyczny związana z Instytutem Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Obecnie jako adiunkt w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego prowadzi zajęcia z zakresu emisji głosu.

W latach 1993-1995 zajmowała się działalnością naukową prowadząc badania z dziedziny akustyki, związane z problematyką wydobycia dźwięków w głosach nieszkolonych.

W 2001 roku uzyskała kwalifikacje I stopnia w dziedzinie wokalistyki w  Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.

W 2004 roku  ukończyła studia podyplomowe z emisji głosu na Uniwersytecie Zielonogórskim.

W 2012 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego z zakresu wokalistyki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno w kraju jak i za granicą (Niemcy, Holandia, Belgia, Czechy, Norwegia) wykonując repertuar różnorodny stylistycznie – od baroku po utwory współczesnych kompozytorów. Chętnie oddaje się muzyce współczesnej, wykorzystując walory barwowe głosu, środki interpretacyjne i aktorskie, pozwalające wydobyć ekspresję muzyki. Współpracując między  innymi  z Filharmonią Zielonogórską, Teatrem Lubuskim, chórami Instytutu Wychowania Muzycznego UZ (obecnie Instytutu Muzyki UZ), chórem Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Orkiestrą Lubuskiej Symfonietty, Ensemble Viadrina,  wykonała wiele utworów kameralnych i większych dzieł muzycznych.

Jest założycielem i prezesem Towarzystwa Muzycznego “Cantylena” (od 2006 roku), inicjatorką życia kulturalnego w Województwie Lubuskim, organizatorką wielu koncertów, również o charakterze charytatywnym. W 2008 otrzymała Nagrodę Kulturalną  od  Prezydenta Miasta Zielona Góra.

Obecnie wraz z Laboratorium Multimedialnym Uniwersytetu w Trondheim (Norwegia) prowadzi badania, których celem są nowatorskie działania artystyczno-naukowe, zmierzające do stworzenia nowej jakości odbioru muzyki (sztuki), będącej rezultatem współdziałania muzyki z nowymi technikami multimedialnymi, wykorzystującymi technologie stereoskopowe najwyższej jakości 3D HD.

Posiada nagrania płytowe. W 2006 roku nagrała cykle pieśni St. Niewiadomskiego: Z wiosennych tchnień (wyd. MUZA 2007 rok), w 2009  Pieśni  do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej współczesnych polskich kompozytorów: Gdy pochylisz nade mną (wyd. Wratislavia Productions 2010 rok).

Napisała dysertację naukową stanowiącą integralną część płyty:  Ekspresja jako środek wyrazu artystycznego i emocji na przykładzie pieśni Jana Antoniego Wichrowskiego, Krystiana Kiełba i Jadwigi  Szajny-Lewandowskiej do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (Uniwersytet Zielonogórski, 2010 rok).

Jest autorką książki, poradnika metodycznego: Ja i mój głos. Jak odnaleźć wibracje swojego głosu i nawiązać głębszy kontakt z samym sobą i innymi ludźmi? (wyd. Poligraf, 2009 rok  i Escape Magazine, 2010 rok, wersja e-booka).

Instytut Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego

ul. prof. Zygmunta Szafrana 19

Zielona Góra

65-516

Polska

Kodowanie: Dabhand.Studio

Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Zamknij