1. Przejdź do głównej zawartości
  2. Przejdź do stopki

Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej

dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon, prof. UZ

Iwona Wiśniewska – Salamon jest dyrygentem i chórmistrzem.

Kształci wokalnie członków zespołów chóralnych i głosi wykłady podczas seminariów i konferencji w Polsce i za granicą (na Litwie, Łotwie, Wyspach Owczych). Jest wykładowcą Ogólnopolskich Warsztatów Chóralnych w Garbiczu i pomysłodawcą oraz organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Wokalno – Chóralnych w Nowym Warpnie.

W 2011r. uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W 2004r. uzyskała stopień doktora w  tej samej uczelni, a w 1990r. – tytuł zawodowy magistra. W latach 1990-1992 kontynuowała naukę na Podyplomowym Studium Emisji Głosu, a w okresie 1994-1996 na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej  im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1991r. stworzyła Chór Kameralny Akademii Rolniczej (od 2009r. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dziś. Zespół wielokrotnie był laureatem polskich i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych.

W latach 2003-2012 wielokrotnie organizowała i zdobywała środki finansowe m.in.: w ramach programu „Młodzież” na organizację Międzynarodowych Warsztatów Chóralnych odbywających się na terenie Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy i Danii. W 2007r. wraz z władzami Akademii Rolniczej stworzyła Międzywydziałowe Centrum Nauk Humanistycznych, gdzie przez rok pełniła funkcje kierownika.

W latach 2007 – 2010 pełniła funkcję koordynatora regionalnego Ogólnopolskiego Programu „Śpiewająca Polska” obejmującego działalność chórów szkolnych województwa zachodniopomorskiego. W tym samym czasie była także wykładowcą na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie prowadziła zajęcia chóru, emisji głosu, kształcenia słuchu i dyrygowania. W 2008r. objęła funkcje kierownika Podyplomowych Studiów „Muzyka” zorganizowanych przez Uniwersytet Szczeciński.

Została odznaczona Brązowym Medalem „Gloria Artis” za zasługi dla kultury polskiej, Srebrnym Medalem „Za zasługi w służbie Państwa”,  Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „SIS QUI ES – Pro Publico Bono” oraz srebrną odznaką „Gryfa Pomorskiego” przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Jest także Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Tak brzmi Nowe Warpno”. W 2013 roku została wytypowana przez Urząd Miejski w Szczecinie wraz z zespołem do realizacji programu „Szczecin…z całego serca polecam AMBASADOR”

 

Instytut Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego

ul. prof. Zygmunta Szafrana 19

Zielona Góra

65-516

Polska

Kodowanie: Dabhand.Studio

Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Zamknij