1. Przejdź do głównej zawartości
  2. Przejdź do stopki

Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej

dr hab. Andrzej Tuchowski, prof. UZ

Andrzej Tuchowski, muzykolog i kompozytor, jest absolwentem  Akademii Muzycznej we  Wrocławiu, którą ukończył uzyskując dwa dyplomy z wyróżnieniem w zakresie: teorii muzyki  oraz kompozycji w klasie Ryszarda Bukowskiego. W latach 1981-82 jako stypendysta Rządu Brytyjskiego odbył muzykologiczne studia podyplomowe na uniwersytecie w Southampton (Wielka Brytania), brał również udział w kursach kompozytorskich w Dartington Hall pod kierunkiem Tima Soustera i Michaela Finnyssy’ego . Stopień doktora (1988) oraz doktora habilitowanego (1997)  w zakresie muzykologii uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Castelfidardo ,Włochy, 2000 (za Te lucis ante  terminum na akordeon koncertowy), uzyskał również wyróżnienia na dwóch kompozytorskich konkursach krajowych: Warszawa 1984 (za Sygnały na zespół kameralny) , Czechowice-Dziedzice 1991 ( za Sonatę na akordeon) . W dorobku muzyka symfoniczna, kameralna, chóralna, teatralna. Utwory na akordeon wydane przez Rondo Edition w Pradze, wydawnictwo ASTRA w Łodzi oraz Katedrę Akordeonistyki UMFC w Warszawie. Dwukrotnie otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej (1988, 1998).

Jest autorem trzech monografii:

  1. Symbolika oper Benjamina Brittena, Wyższa Szkoła Pedagogiczna,  Zielona Góra 1990
  2. Benjamin Britten – twórca, dzieło, epoka, Musica Iagellonica, Kraków 1994,
  3. Integracja strukturalna w świetle przemian stylu Chopina, Musica Iagellonica , Kraków 1996,

oraz 70 artykułów i rozpraw  poświęconych problematyce estetycznej i techniczno-kompozytorskiej muzyki XIX i XX wieku, a publikowanych w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Belgii, Szwecji i Rosji. Brał czynny udział w 18 krajowych i 15 międzynarodowych konferencjach naukowych, organizowanych m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Lucca (Włochy), Pistoia pod Florencją (Włochy)    i w Paryżu.

 

Instytut Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego

ul. prof. Zygmunta Szafrana 19

Zielona Góra

65-516

Polska

Kodowanie: Dabhand.Studio

Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Zamknij